Laserowe zamykanie naczynek - żylaki, naczynka, zmiany naczyniowe

ZABIEGI:

- zamykanie rozszerzonych naczyń
- usuwanie naczyniaków,
- pajączków  naczyniowych
- usuwanie brodawek naczyniowych

- usuwanie drobnych naczyń na twarzy i na kończynach
- zamykanie żylaków

- mikrodermatochirurgia laserowa – usuwanie drobnych bezpiecznych zmian typu włókniak
- usuwanie kłykcin kończystych
- usuwanie tzw. heamangiom

Rozszerzone naczynia krwionośne twarzy,  dekoltu i nóg to obecnie problem dotyczący coraz większej ilości kobiet i mężczyzn.  Początkowo na twarzy widoczny jest rumień, nasilający się pod wpływem emocji, a z czasem pojawiają się rozszerzone widoczne stale naczynka. Stanowią one nie tylko defekt estetyczny, ale mogą być punktem wyjścia dla np. trądzika  różowatego.

Powstawaniu tych zmian sprzyja mróz, wiatr, gorąco (sauna), gwałtowne zmiany temperatury, emocje, słońce (nadmierne opalanie się), alkohol oraz czynniki genetyczne.
Zmiany rumieniowe i naczyniowe  to  problem osób nie tylko o skórze suchej, delikatnej i alergicznej. Są one bardzo trudne do ukrycia, niestety nawet silny makijaż nie jest wystarczający.
Skórę ze skłonnością do pękających naczynek należy odpowiednio pielęgnować i stosować odpowiednią profilaktykę, aby nie doszło do nasilenia i utrwalenia zmian.

Ważne zalecenia dla cery naczyniowej :

  • - systematyczne usuwanie pojawiających się rozszerzonych naczynek
  • - stosowanie odpowiednich preparatów do pielęgnacji twarzy
  • - systematyczne zabiegi  zmniejszające nasilający się rumień
  • - unikanie sytuacji sprzyjających powstawaniu  zmian naczyniowych (sauna, solarium , opalanie się)

W naszym gabinecie zmiany naczyniowe o charakterze rumienia lub drobnych uszkodzonych naczyń krwionośnych usuwamy  przy użyciu, w zależności od potrzeb, medycznego lasera diodowego wysokoenergetycznego Metrum D60 (940nm) firmy Metrum CryoFlex. Laser ten wyprodukowano z najlepszych na rynku światowym podzespołów gwarantujących wysoką jakość produktu m.in. niemieckich diod (DILAS) i japońskich zespołów chłodzenia i zasilania (COSEL)

Laser diodowy firmy Metrum CryoFlex® posiada specjalnie wybraną długość emitowanej fali 940 nm, dla której zależność między pochłanianiem w hemoglobinie
i melaninie jest szczególnie korzystna dla zamykania naczynek na całym ciele (również na nogach), co innym urządzeniom sprawia duży problem. Może być także używany do trwałej depilacji przy czym skuteczny jest zarówno przy ciemnych jak i jaśniejszych włosach. Laser może być stosowany u osób
o ciemniejszej karnacji gdzie urządzenia emitujące inną długość fali, ze względu
na większe pochłanianie w melaninie są nieskuteczne i mogą powodować u takich osób oparzenia.

Efektywność pracy laserem D60 - 940nm jest dużo wyższa niż laserami KTP (zielonymi), które ze względu na zbyt małą moc nie są w stanie trafić do głębiej położonych naczyń.

Zabieg zamykania naczyń krwionośnych laserem medycznym oparty jest o fizykalne oddziaływanie energii promieniowania świetlnego na tkanki. W zabiegu wykorzystywane jest zjawisko silnego pochłaniania energii przez zawartą w naczyniach hemoglobinę (barwnik czerwonych krwinek).
Wiązka światła wchodzi w głąb skóry i jest absorbowana przez hemoglobinę we krwi. Oznacza to, że krew ulega silnemu ogrzaniu. Prowadzi to do stanu zapalnego wewnątrz ściany  naczynia, w wyniku czego, powstaje gluten – powodujący  zamknięcie naczynia. Mechanizm ten może wymagać nieco czasu, w zależności od rozmiaru naczynia (w przypadku większych naczyń nawet do kilku miesięcy).
W przypadku drobnych, pojedynczych zmian wystarczy jeden zabieg. Jeśli mamy mocno zaczerwienione policzki z siecią czerwonych “pajączków” należy zabieg powtórzyć 3-4 krotnie. W przypadku większych zmian naczyniowych szczególnie na kończynach dolnych bardzo często  stosuje się skleroterapię.

Przed zabiegiem nie powinniśmy opalać miejsc, które będą poddawane zabiegowi przez 4 tygodnie, w razie potrzeby należy skórę ogolić (dotyczy głównie męskiego zarostu).

Zamykanie naczynek na twarzy jest zabiegiem o dużej skuteczności i mało bolesnym.

2z

z3

 

W okolicach szczególnie unerwionych oraz u bardzo wrażliwych na ból pacjentów można stosować środki znieczulające (schłodzenie skóry, maści znieczulające itp.)

Zamykanie naczynek na nogach jest trudniejsze i tylko niektóre lasery zamykają je skutecznie. Pełne wchłonięcie zmian na nogach po zabiegu laserowym może trwać do kilku miesięcy. Po zamykaniu dużych naczynek mogą pozostać miniaturowe blizenki. Długości fal używane w naszym gabinecie są ściśle dobrane, aby najskuteczniej i najdokładniej zamykać rozszerzone naczynia.

Inne przykłady zamykania naczynek na twarzy (Metrum CryoFlex - Metrum D60)

 z4