Periodontologia

Periodontologia to dziedzina zajmująca się chorobami przyzębia. Przyzębie to te tkanki, które otaczają ząb (czyli dziąsło, ozębna, okostna i kość zębodołu). Wielu pacjnentów cierpi nie z powodu bólu zębów, ale właśnie w wyniku zmian w przyzębiu (tzw. paradontozy). Zapalenia dziąseł są najczęściej występującym problemem.

Zapalenia dziąseł są wywoływane przez bakterie z płytki nazębnej — dobrze przylegającej, bezbarwnej błonce, która tworzy się na zębach już w chwilę po ich umyciu. Jeżeli płytka nazębna nie jest usuwana przez szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną, może nawarstwiać się. Bakterie niszczą nie tylko zęby, lecz w końcu także dziąsło i kość. Efektem może być obluzowanie, wypadanie lub konieczność usunięcia zębów.

Nie leczone mogą szerzyć się na pozostałe tkanki i w efekcie prowadzić nawet do utraty zęba.

Jeśli zauważysz u siebie jeden z poniższych objawów - nie zwlekaj i wybierz się do gabinetu
Po czym poznać chorobę przyzębia?

- zaczerwienienie, obrzęk lub bolesność dziąseł
- krwawienie podczas szczotkowania
- cofnięcie się dziąseł (zęby wyglądają na dłuższe)

- odstawanie dziąseł od zębów
- zmiany wzajemnego dopasowania zębów przy gryzieniu
- treść ropna wypływająca spomiędzy zębów i dziąseł

- obecności cuchnącego oddechu lub nieprzyjemnego smaku w ustach

 

Usuwanie złogów nazębnych

Kamień nazębny (w przeciwieństwie do płytki nazębnej) może usunąć jedynie dentysta w procesie tak zwanego skalingu. Dentysta korzysta wówczas ze specjalnych przyrządów w celu usunięcia kamienia z zębów zarówno powyżej, jak i poniżej linii dziąseł!!! Piaskowanie, które zwykle wykonuje się po skalingu stosowane jest celu dogłębnego usunięcia osadów nazębnych, powstałych wskutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów, za pomocą specjalnego proszku, które trudno usunąć innym sposobem; zęby odzyskują jasny kolor i połysk

 Szynowanie zębów

Choroby przyzębia prowadza nierzadko do pojawienia się ruchomości zębów. W przypadkach, gdy komfort żucia jest wyraźnie ograniczony, stosuje się szynowanie zębów - łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe. Znajdują tu zastosowanie:
- korony protetyczne zblokowane lub mosty;
- systemy szynujące (Splint-Lock, Bio-Splint, Fiber-Splint, Fiber-Korr);
- włókno szklane + materiał kompozytowy.
Wadą unieruchamiania zębów jest utrudnienie zabiegów higienicznych i w niektórych rzadkich przypadkach pogorszenie estetyki. Unieruchamianie grupy zębów umożliwia ich stabilizację, poprawne zwarcie, najczęściej polepsza ich wygląd i przywraca uśmiech.

 KIRETAŻ ZAMKNIĘTY


To często wykonywany zabieg podczas chirurgicznego leczenia chorób przyzębia. Ma zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych (pogłębionych szczelin zawartych między dziąsłem a zębem). Polega na oczyszczeniu kieszonki z zawartości będącej przyczyną stanu zapalnego (np. kamienia nazębnego oraz bakterii). Umożliwia to zlikwidowanie zapalenia i zagojenie się ranyy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu.

KIRETAŻ OTWARTY

Kiretaż otwarty stosowany jest w przypadku głębszych kieszonek przyzębnych, od kiretażu zamkniętego różni się odchyleniem dziąsła przez dentystę, co pozwala na kontrole wzrokową oczyszczanej przestrzeni. Jego zaletą jest szybkie gojenie się rany pozabiegowej, minimalny dyskomfort  i dobry efekt estetyczny. Miejsca zabiegu dezynfekowane są za pomocą OZONOTERAPII.

 

ZABIEGI PŁATOWE
STEROWANA REGENERACJA TKANEK PRZYZĘBIA I KOŚCI
ZABIEGI NA WĘDZIDEŁKACH
ZABIEGI POKRYWANIA RECESJI DZIĄSEŁ