Skleroterapia

Skleroterapia jest uznaną metodą leczenia i usuwania poszerzonych żył kończyn dolnych. Jest ważną i niezastąpioną metodą optymalnego postępowania w szerokim zakresie patologii żylnych, począwszy od pajączków aż do poważnych powodujących kalectwo postaci niewydolności żylnej, takich jak owrzodzenie żylne czy żylne anomalie wrodzone.

Dzięki tej metodzie można się skutecznie pozbyć szpecących zmian żylnych na nogach. Wskazaniami do wykonania zabiegu są zmiany kosmetyczne takie jak pajączki naczyniowe (teleangiektazje), czy niewielkiego stopnia poszerzenia żylne (żyły siatkowate), ale również średnie i duże żylaki, żylaki nawracające po operacji (żylaki nawrotowe), czy uszkodzenie głównych pni żylnych.

Zabieg polega na wykonaniu serii iniekcji do zmienionych naczyń żylnych. W wyniku podania leku w żyłach dochodzi do powstania stanu zapalnego, którego konsekwencją jest ich zarastanie i stopniowe zanikanie.

Zabieg poprawia estetykę nogi, zatrzymuje przebieg choroby, zmniejsza dolegliwości i chroni przed wystąpieniem powikłań.

Bardzo ważne jest aby zabieg poprzedzony był badaniem dopplerowskim. Na podstawie badania lekarz ustala stopień zaawansowania niewydolności żylnej i proponuje odpowiednie leczenie.

Skleroterapię przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, zabieg trwa zwykle około 20-30 minut i nie wymaga znieczulenia. Odbywa się w pozycji leżącej, a używany sprzęt jest jednorazowy. Po serii ukłuć bardzo cienką igłą na nogę zakładana jest pończocha uciskowa. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno siedzieć, wskazany jest co najmniej kilkunastominutowy spacer. O tym jak długo należy nosić pończochę uciskową informuje lekarz. Jest to zazwyczaj okres co najmniej 1-2 tygodni.

Noszenie pończochy uciskowej jest integralną częścią skleroterapii, poprawia wyniki leczenia, zmniejsza liczbę działań niepożądanych oraz dolegliwości bólowe.