Endodoncja - leczenie kanałowe nowoczesnymi metodami

Najczęstsze przyczyny zapaleń miazgi to nie leczona próchnica lub uraz zęba. Z kolei nie podjęcie leczenia zmienionej zapalnie miazgi, czyli nie podjęcie leczenia kanałowego prowadzi do zniszczeń w obrębie kości otaczającej korzenie i innych powikłań, również ogólnoustrojowych.

Leczenie kanałowe to kilka etapów, realizowanych podczas kilku wizyt w gabinecie. Niezależnie od czasu trwania leczenia, cena w naszym gabinecie nie ulega zmianom.

Może ono okazać się jednoseansowe lub bardziej czasochłonne, wymaga specjalnego sprzętu, dużej wiedzy i umiejętności. Stomatolog podczas pracy w kanale zęba korzysta między innymi z: endometru, systemu lup, mikrosilnika endodontycznego, lasera biostymulacyjnego, ozonoterapii, radiowizjografii.

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi zęba — niedużej nitkowatej tkanki w środku zęba. Po dokładnym ukształtowaniu i oczyszczeniu powstałej przestrzeni następuje jej wypełnienie. W zabiegu tym uszczelnia się kanały korzeniowe. Dawniej zęby z chorą miazgą były usuwane.

Obecnie leczenie kanałowe pozwala zachować wiele zębów, które w przeciwnym razie zostałyby utracone.

Czasem może się zdarzyć, że wcześniej leczony kanałowo ząb wymaga powtórnej interwencji. Często widać to  na zdjęciu RTG, jako ciemną plamę przy wierzchołku korzenia. Na konieczność ponownego leczenia wskazuje też ból lub obrzęk w jamie ustnej.

Leczenie kanałowe wiąże się czasami z dużym ubytkiem tkanek zęba. Po jego zakończeniu stomatolog może polecić  pacjentowi rozważenie korony protetycznej lub wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Martwy ząb jest słabszy i bardziej podatny na złamania, warto więc rozważyć metody jego wzmocnienia.
Jaka jest trwałość wyleczonego i wzmocnionego zęba po leczeniu endodontycznym ?

Przy należytej dbałości o higienę jamy ustnej, wyleczone i odbudowane  zęby mogą wytrzymać do końca życia. Nie należy jednak zapominać, że wyleczone zęby także są narażone na próchnicę i pamiętać o wyznaczonych wizytach kontrolnych w celu uniknięcia dalszych problemów.

 Właściwe techniki opracowywania kanałów pod kontrolą radiowizjograficzną i kamery wewnątrzustnej, gwarantujące doskonałą widoczność, dokumentację procesu i skuteczność leczenia.